jak wyciszyc agregat pradotworczy

Jak wyciszyć agregat prądotwórczy? – 5 sposobów na wyciszenie agregatu.

5 / 1 ilość opinii

Agregaty to bardzo przydatne urządzenia, ale jednocześnie mogą być niezwykle hałaśliwe i uciążliwe dla otoczenia. Dlatego też, jeśli planujesz umieścić agregat w pomieszczeniu lub na terenie, gdzie hałas może stanowić problem, warto zastanowić się nad tym, jak zminimalizować jego generowany hałas.

Agregaty prądotwórcze mają zakres generowania dzwięku z zakresu od 50 dB do 100 dB. Badania naukowe mówią, że jeśli nasz słuch jest stale narażony na dzwięk powyżej 85 decybeli to może to spowodować uszkodzenie lub nawet utratę słuchu.

Powinniśmy więc zwrócić uwagę na ten aspekt planując zakup odpowiedniego agregatu.

Jeżeli jednak zakupiłeś już hałaśliwy agregat to mamy dla Ciebie kilka metod, aby ten agregat wyciszyć, chroń siebie oraz swoich najbliższych przed hałasem. Poniższe wskazówki pokażą ci, jak wyciszyć generator niewielkim wysiłkiem.

1. Jeżeli Twój agregat posiada rury wydechowe, skieruj je w przeciwnym kierunku od siebie

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać kiedy korzystamy z agregatu jest położenie samego generatora, a w szczególności jego końcówka wydechowa. Jeżeli chodzi o kierunek jej ułozenia to powinna być ona skierowana w przeciwną stronę od naszego obozowiska tak, aby dźwięk rozchodził się w przeciwną do nas stronę.

W przypadku niektórych modeli generatorów możliwe jest również skierowanie rur wydechowych w górę w kierunku nieba, co może okazać się niekiedy lepszym rozwiązaniem niż po prostu obrócenie go w inną stronę, ale jest to także zależne od otoczenia. Każda z tych pozycji spowoduje skierowanie hałasu powstającego bezpośrednio z układu wydechowego z dala od Ciebie.

Co w sytuacji, gdy mój agregat nie posiada rury wydechowej?

Powinniśmy wtedy go uruchomić i sprawdzić, z której strony dobiega największy hałas. W razie potrzeby możemy przestawić go tak, aby od strony naszego obozowiska był skierowany stroną bardziej zabudowaną niż otwartą. (W zależności od posiadanego agregatu, czasem obracanie może nie przynieść żadnego efektu.)

2. Zaopatrz się w przedłużacz, aby agregat był w pewnej odległości od Ciebie

Zaopatrzenie się w przedłużacz pozwala na bezpieczne umieszczenie agregatu w odpowiedniej odległości od miejsca pracy. Dzięki temu, możesz korzystać z agregatu, bez narażania siebie lub innych osób na hałas. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach, zanim zaczniesz korzystać z przedłużacza.

Po pierwsze, przedłużacz powinien być w dobrym stanie technicznym i spełniać wymagania bezpieczeństwa. Po drugie, należy zwrócić uwagę na długość przedłużacza i dobrać go odpowiednio do potrzeb. Zbyt krótki przedłużacz może nie zapewnić wystarczającej odległości, a zbyt długi może prowadzić do utraty mocy lub przeciążenia układu elektrycznego.

Nie zapomnijmy także o zabezpieczeniu wejścia do gniazda takiego przedłużacza oraz ochronieniu go przed wilgocią.

Kolejnym aspektem za umiejscowieniem agregatu w pewnej odległości jest fakt, iż spaliny emitowane przez agregaty mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia, o czym wiele osób zdaje się zapominać.

3. Ochroń agregat, tak aby tłumił dźwięk

Możemy w prosty sposób osłonić agregat np. za pomocą drewnianych płyt, w taki sposób żeby przysłonić pracujący agregat z każdej strony.

Pamiętaj, jednak żeby konstrukcja nie blokowała rury wydechowej oraz żeby spaliny miały swobodne ujście.

4. Umieść agregat na miękkim, tłumiącym hałas podłożu

Jednym z najlepszych sposobów na wytłumienie dzwięku pracy agregatu jest umieszczenie agregatu na miękkim podłożu.

Takie podłoże może składać się z różnych materiałów, takich jak gumowe maty, specjalne płyty akustyczne lub podkładki z pianki lub nawet styropianu. (w najgorszym wypadku możem, go postawić nawet na trawie.) Dzięki umiejscowieniu agregatu na takim podłożu urządzenie nie będzie wytwarzało takiego hałasu jak na twardym podłożu.

Jak wyciszyć agregat prądotwórczy?

Zastosowanie miękkiego, tłumiącego hałas podłoża pod agregatem to prosty, ale bardzo skuteczny sposób na zmniejszenie hałasu wokół niego. Dzięki temu możesz cieszyć się korzyściami, jakie niesie ze sobą praca agregatu, bez narażania swojego otoczenia na uciążliwy hałas.

W zależności od agregatu możemy także umiejscowić gumowe nóżki zamiast standardowych, aby dodatkowo wyciszyć agregat.

5. Wyposaż swój agregat w tłumik

Jeżeli ograniczenie hałasu jest dla Ciebie naprawdę ważne to najbardziej skuteczną metodą będzie domontowanie tłumika, tak jak to ma miejsce np. w przypadku samochodów spalinowych. Możemy zakupić specjalnie zaprojektowany tłumik przez producenta lub pobawić się samemu i np. zakupić stary tłumik np. ze szrotu samochodowego.

Jest to dosyć inwazyjna metoda więc radzimy ostrożność w przypadku decyzji o montażu tłumika. Warto pamiętać, że demątowując lub modyfikując tłumik zamontowany przez producenta możemy narazić się na utratę gwarancji agregatu prądotwórczego.

Zpraszamy na wpis: Agregat na diesla czy benzyne – Jaki wybrać rodzaj paliwa?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *